O nas

Wspólnota powstała w ostatnim tygodniu sierpnia 1996 r. z inicjatywy osób świeckich przynaglonych zaproszeniem Ducha Świętego. Inicjatywie tej pobłogosławił ówczesny proboszcz Parafii Niepokalanów o. Ludwik Bartoszak OFM Conv., a pierwszym opiekunem grupy został o. Jarosław Głażewski OFM Conv. Liderem została Hanna Kłys.

Na początku grupa liczyła siedem osób i stopniowo powiększała się liczebnie. Spotkania modlitewne od początku odbywały się we wtorki o 19.00. Przez pierwsze lata grupa gromadziła się na modlitwie w kaplicy domu rekolekcyjnego „Kwadrat”, natomiast od roku 2001 spotkania odbywają się w domu parafialnym w Niepokalanowie, wcześniej w małej salce, a w miarę rozrastania się grupy spotkania przeniesiono do przestronnej sali na górze.

Nazwa grupy, a jednocześnie jej Patron – Jan Chrzciciel – została rozeznana wkrótce po jej założeniu. Podczas spotkania modlitewnego otwarte zostało Słowo Boże w miejscu: Ewangelia Św. Jana Prolog o Słowie, co osoby odpowiedzialne za grupę odczytały jako zaproszenie, by obrać św. Jana Chrzciciela za patrona,
a jednocześnie za wzór do naśladowania na drodze osobistego nawrócenia oraz ewangelizacji.

Głównym charyzmatem grupy „Jan Chrzciciel” jest modlitwa wstawiennicza w intencjach indywidualnych osób, jak również modlitwa za Kościół, naszą Ojczyznę i cały świat. Szczególną troską modlitewną otaczamy kapłanów, parafię
i klasztor Niepokalanów, sprawy Gminy Teresin. Diakonia modlitwy wstawienniczej posługuje w domu parafialnym w każdy czwartek o godzinie 19.00.

Duszpasterze

Od roku założenia do chwili obecnej grupa cieszyła się opieką duszpasterza. Jednocześnie, osoby kapłanów zmieniały się na przestrzeni lat. Kolejnymi opiekunami byli franciszkanie:

o. Jarosław Głażewski (1996–1998)
o. Andrzej Sachanowski (1998–2000)
o. Piotr Szczepański (2000–2002)
o. Grzegorz Klimczyk (2002–2004)
o. Andrzej Sąsiadek (2004–2012)
o. Karol Olborski (2012–2014)
o. Andrzej Sąsiadek(2014-2020)

Obecnym opiekunem wspólnoty jest  o. Mariusz Książek
proboszcz parafii Niepokalanów.

Liderzy

Wieloletnią posługę lidera od początku założenia grupy pełniła Hania Kłys, prekursor projektu naszej wspólnoty który miał początek w jej sercu na konferencji z o. Emilienem Tardifem w Łodzi, w lipcu 1996 r.

śp. Hania Kłys (lider 1996-2016)
Jacek Szymaniak (lider 2016-2022)

Obecnym liderem wspólnoty jest Paweł Zdanowski

Formacja

Osoby należące do grupy „Jan Chrzciciel” podejmują osobistą formację, korzystając przede wszystkim z propozycji rekolekcji i weekendów formacyjnych diecezjalnego Centrum Odnowy „Wieczernik” w Magdalence. Co roku w maju uczestniczymy także w ogólnopolskim Czuwaniu Grup Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze. W każdym roku grono członków wspólnoty uczestniczy w Dniu Jedności Grup Odnowy Archidiecezji Warszawskiej, organizowanym przez Centrum Formacji „Wieczernik”. Podczas tego spotkania podejmujemy roczną modlitwę za wylosowaną grupę Odnowy z diecezji.

Regularnie przeżywamy weekendowe dni skupienia dla naszej grupy, prowadzone przez aktualnego duszpasterza grupy: w Gietrzewałdzie (listopad 2011), w Moglilnie (marzec 2012), w Niepokalanowie ( jesień 2013, weekend poprowadzony przez członków wspólnoty Mocni w Duchu w ramach programu SOS dla Wspólnot ), w Kaliszu ( czerwiec 2014) na Świętym Krzyżu (listopadzie 2015 r)

Posługi i zaangażowania wspólnoty
w parafii Niepokalanów

 • modlitwa wstawiennicza w każdy czwartek o godzinie 19:00
 • pomoc w przygotowaniu młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania
  (posługa trwa od 2004 r. w ostatnim czasie wg programu Młodzi na Progu)
 • organizacja corocznych rekolekcji SPOTKANIA w ramach kursu Młodzi na Progu
 • organizowanie i przeprowadzenie Rekolekcji Ewangelizacyjnych Odnowy (REO) dla parafii (dotychczas odbyły się w latach 2004, 2006, 2010, 2014, 2020)
 • organizacja kursów w ramach środowiska SNE
 • Msza św. i nabożeństwo modlitewne w intencji uzdrowienia duszy i ciała,  w bazylice w Niepokalanowie (trwa od 2009 r.)
 • coroczne czuwania modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego
 • przygotowywanie ołtarza na procesję podczas Uroczystości Bożego Ciała
 • adoracja przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i w Wigilię Paschalną
 • pomoc w przygotowaniu i wydawaniu posiłków dla pieszych pielgrzymów na Jasną Górę